25/03/2024 Σχολική Εορτή 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του σχολείου μας η γιορτή για την επέτειο κήρυξης της Επανάστασης του 1821.Κατά τη διάρκεια της γιορτής προβλήθηκε σχετικό οπτικοακουστικό υλικό (διαφάνειες και επετειακά τραγούδια). Παράλληλα μαθητές και μαθήτριες του σχολείου παρουσίασαν σύντομο Χρονικό των γεγονότων που σχετίζονται με την προετοιμασία, την κήρυξη και την εξέλιξη της ελληνικής επανάστασης δίνοντας ταυτόχρονα την εθνική αλλά και την ευρωπαϊκή της διάσταση. Επιπρόσθετα μαθητές και μαθήτριες ανέγνωσαν ποιητικά και πεζά κείμενα τιμώντας την εθνική επέτειο και εξωτερικεύοντας έτσι μηνύματα φιλοπατρίας, αγωνιστικότητας, αυταπάρνησης , θυσίας για τα υψηλά ιδανικά της πατρίδας, της θρησκείας, της ελευθερίας , της εθνικής ανεξαρτησίας.

Τη Δευτέρα 25 Μαρτίου 2024 η Σημαιοφόρος και οι Παραστάτες της Σημαίας παρέστησαν με τη συνοδεία του Διευθυντή αλλά και καθηγητών του σχολείου στη Λειτουργία που τελέστηκε στον Ι.Ν. Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Σταυρακίου, καθώς και στην επιμνημόσυνη δέηση και την κατάθεση στεφάνων που ακολούθησε στο Μνημείο των Πεσόντων στο Σταυράκι.

Στη συνέχεια η Σημαιοφόρος του σχολείου μας συμμετείχε στις εκδηλώσεις της πόλης για την επέτειο.