25/04/2023 ΕΔ - Δημιουργώ και Καινοτομώ - Καταναλώνω

Από τον Σεπτέμβριο ως τον Νοέμβριο 2022 η Β΄τάξη του Γυμνασίου Σταυρακίου υλοποίησε το πρώτο Εργαστήριο Δεξιοτήτων για τη φετινή σχολική χρονιά με τίτλο: «Δημιουργώ και Καινοτομώ» Θέμα : «Καταναλώνω». Οι μαθητές, με την καθοδήγηση της υπεύθυνης καθηγήτριας κα. Ελένης Κολοβού, μυήθηκαν στον κόσμο της διαφήμισης, έντυπης και ψηφιακής, ανίχνευσαν τις τεχνικές προώθησης προϊόντων, προβληματίστηκαν σχετικά με τον καταναλωτισμό της εποχής μας, τις αιτίες του και τους τρόπους προστασίας του καταναλωτή, συζήτησαν, εξέφρασαν τις απόψεις τους και συμπλήρωσαν φύλλα εργασίας που διανεμήθηκαν για την διαφήμιση και την κατανάλωση. Εργάστηκαν ατομικά αλλά και κατά ομάδες και ο κάθε μαθητής σχεδίασε τη δική του έντυπη διαφήμιση. Κάθε ομάδα επέλεξε στη συνέχεια μία από τις διαφημίσεις ως πιο ελκυστική. Οι τέσσερις διαφημίσεις που επιλέχθηκαν φέρουν μια κόκκινη καρδούλα.