17/02/2023 Τηλεδιάσκεψη με την Εστία Επιστημών Πάτρας

Την Παρασκευή 17/02/2023 οι μαθητές της Γ΄ τάξης του γυμνασίου μας συμμετείχαν σε διαδραστική τηλεδιάσκεψη με την Εστία Επιστημών Πάτρας, με θέμα:"Πυγολαμπίδες". Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την κα. Χαρά Δημοπούλου για την όμορφη και εποικοδομητική αλληλεπίδραση με τα παιδιά.

27/05/2022 Φιλοτελισμός: η Ελληνική Επανάσταση μέσα από τα γραμματόσημα

Στα πλαίσια  των εκδηλώσεων 2021-2022 για τον εορτασμό  της επετείου των 200 ετών από την κήρυξη της Ελληνικής Επανάστασης ,  το φετινό μας πολιτιστικό πρόγραμμα ήταν αφιερωμένο στις σειρές γραμματοσήμων που κυκλοφόρησαν τα Ελληνικά Ταχυδρομεία (ΕΛ.ΤΑ) για να τιμήσουν αυτή την επέτειο. Πιο συγκεκριμένα,οι μαθητές και οι μαθήτριες του πρώτου τμήματος της Γ΄τάξης του σχολείου μας υλοποίησαν το  πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο “Φιλοτελισμός: η Ελληνική Επανάσταση μέσα από τα γραμματόσημα”. Μέσα από τις διαθέσιμες πηγές αλλά και το μάθημα της Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας, ”ταξίδεψαν” στα ιστορικά γεγονότα εκείνης της εποχής και γνώρισαν τους πρωταγωνιστές τους. Δείτε εδώ το αποτέλεσμα των εργασιών τους.

10/03/2022 Άνθρωπος και Κτίση

start

Στο μάθημα των Θρησκευτικών της Γ΄τάξης Γυμνασίου οι μαθητές μας δημιούργησαν τα δικά τους έργα τα οποία σχετίζονται με τη στάση του ανθρώπου απέναντι στη φύση. Συγκεκριμένα στο μάθημα της Β΄ θεματικής ενότητας με τίτλο "Ζωή με ευθύνη για την κτίση" οι μαθητές, εξετάζοντας το οικολογικό πρόβλημα ως παρούσα και μέλλουσα πραγματικότητα, προβληματίστηκαν και θέλησαν να περάσουν το δικό τους μήνυμα μέσα από τα ποιήματα και τις ζωγραφικές τους δημιουργίες. Έδειξαν, λοιπόν, με τον τρόπο αυτό την οικολογική ηθική τους και τον σεβασμό τους απέναντι στη φύση.

Η καθηγήτρια Μιμηγιάννη Ελένη.

10/12/2021 - Escape Room Game - Δεξιοτέχνης του Διαδικτύου