25/03/2024 Σχολική Εορτή 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του σχολείου μας η γιορτή για την επέτειο κήρυξης της Επανάστασης του 1821.Κατά τη διάρκεια της γιορτής προβλήθηκε σχετικό οπτικοακουστικό υλικό (διαφάνειες και επετειακά τραγούδια). Παράλληλα μαθητές και μαθήτριες του σχολείου παρουσίασαν σύντομο Χρονικό των γεγονότων που σχετίζονται με την προετοιμασία, την κήρυξη και την εξέλιξη της ελληνικής επανάστασης δίνοντας ταυτόχρονα την εθνική αλλά και την ευρωπαϊκή της διάσταση. Επιπρόσθετα μαθητές και μαθήτριες ανέγνωσαν ποιητικά και πεζά κείμενα τιμώντας την εθνική επέτειο και εξωτερικεύοντας έτσι μηνύματα φιλοπατρίας, αγωνιστικότητας, αυταπάρνησης , θυσίας για τα υψηλά ιδανικά της πατρίδας, της θρησκείας, της ελευθερίας , της εθνικής ανεξαρτησίας.

Τη Δευτέρα 25 Μαρτίου 2024 η Σημαιοφόρος και οι Παραστάτες της Σημαίας παρέστησαν με τη συνοδεία του Διευθυντή αλλά και καθηγητών του σχολείου στη Λειτουργία που τελέστηκε στον Ι.Ν. Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Σταυρακίου, καθώς και στην επιμνημόσυνη δέηση και την κατάθεση στεφάνων που ακολούθησε στο Μνημείο των Πεσόντων στο Σταυράκι.

Στη συνέχεια η Σημαιοφόρος του σχολείου μας συμμετείχε στις εκδηλώσεις της πόλης για την επέτειο.

22/12/2023 Χριστουγεννιάτικη Εορτή

Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε εκκλησιασμός των μαθητών και των καθηγητών του σχολείου μας στον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης στο Σταυράκι.

Στο χώρο του σχολείου ακολούθησε μικρή σχολική εορτή κατά τη διάρκεια της οποίας ομάδα μαθητών και μαθητριών έψαλε τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα υπό την εποπτεία του Δ/ντη κυρίου Σιούλη Τριαντάφυλλου. Στη συνέχεια εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων των μαθητών μοίρασαν στα παιδιά αναμνηστικά ημερολόγια για το νέο έτος τα οποία σχεδιάστηκαν και τυπώθηκαν με πρωτοβουλία των γονέων, καθώς επίσης γλυκίσματα και χυμούς που προσέφεραν το Ζαχαροπλαστείο του κ. Ανδρέου και ο σεβαστός πατήρ Θεόκλητος αντίστοιχα. Ο σύλλογος καθηγητών του σχολείου προσέφερε στους μαθητές και τις μαθήτριες αναμνηστικές ευχετήριες κάρτες που σχεδιάστηκαν και τυπώθηκαν από την συνάδελφο κα Τζιάρα Ελένη.

Ευχαριστούμε θερμά όλους όσους συνέβαλαν εθελοντικά στην πραγματοποίηση της μικρής μας χριστουγεννιάτικης εκδήλωσης και ευχόμαστε ολόψυχα σε εκείνους αλλά και σε όλη τη μαθητική κοινότητα να είναι ευτυχές και δημιουργικό το νέο έτος 2024.

13/12/2023 Eπίσκεψη στο «Πάρκο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης»

Στις 13/12/23 το σχολείο μας πραγματοποίησε επίσκεψη στο «Πάρκο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης» στα Ιωάννινα, στα πλαίσια του προγράμματος «Ανακύκλωση και Εθελοντισμός». Εκεί οι μαθητές/τριες μας είχαν την ευκαιρία να ανακυκλώσουν, στα «Σπιτάκια Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης», περίπου 7.500 πλαστικά μπουκάλια, τα οποία είχαν συλλέξει εκ των προτέρων στο σχολείο. Μάλιστα ο αριθμός αυτός των πλαστικών μπουκαλιών που ανακυκλώθηκε από τους μαθητές/τριες του σχολείου μας είναι και ο μεγαλύτερος αριθμός που έχει ανακυκλωθεί από όσα σχολεία έχουν επισκεφθεί το εν λόγω πάρκο ανακύκλωσης, σύμφωνα με ενημέρωση που μας έκαναν από το Πάρκο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης.

Ακόμη οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν και σχετικό ενημερωτικό οπτικοακουστικό υλικό σχετικά με την σπουδαιότητα και αναγκαιότητα της ανακύκλωσης των υλικών τόσο για την προστασία της υγείας μας όσο και για την προστασία του περιβάλλοντος. Στη συνέχεια το χρηματικό ποσό που συγκεντρώθηκε από την δράση αυτή των μαθητών/τριών με την μορφή κουπονιών διατέθηκε σε κοινωνικό έργο.

Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους εργαζομένους εκείνη την ημέρα στο «Πάρκο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης» για την πολύτιμη συνεισφορά τους στην διεξαγωγή του εκπαιδευτικού μας προγράμματος.

17/11/2023 Γιορτή 17ης Νοεμβρίου 2023

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας η καθιερωμένη γιορτή για την επέτειο του πολυτεχνείου. Την γιορτή ανέλαβαν οι μαθητές και οι μαθητές της Α και Β τάξης υπό την καθοδήγηση της κυρίας Βλάχου. Στη διάρκεια της γιορτής μαθητές διηγήθηκαν τα γεγονότα που συνέβησαν την περίοδο της χούντας, διάβασαν ποιήματα και πεζά κείμενα και η χορωδία του σχολείου ερμήνευσε 5 τραγούδια σχετικά με το θέμα της γιορτής.