25/03/2022 Σχολική Γιορτή 25ης Μαρτίου

Σχολική Γιορτή 25ης Μαρτίου

" Όποιος συλλογάται καλά, συλλογάται ελεύθερα" Ρήγας Φεραίος

25η Μαρτίου. Ημέρα διπλής γιορτής για την Ελλάδα, θρησκευτικής και εθνικής! Οι απανταχού Έλληνες γιορτάζουν τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και την ανάσταση της πατρίδας και του γένους.

Η 25η Μαρτίου αποτελεί έμπνευση και κίνητρο για όλους τους Έλληνες , μικρούς και μεγάλους αλλά και διαχρονικό παράδειγμα για τους λαούς όλης της οικουμένης! Μας διδάσκει πως ένας λαός, όσο μικρός και αν είναι, έχει τη δύναμη να νικήσει μια πανίσχυρη αυτοκρατορία, όταν αγωνίζεται για την ελευθερία του και τη θρησκεία.. Όταν έχει ως σύνθημά του το " ελευθερία ή θάνατος".

Η 25η Μαρτίου αποτελεί για την πατρίδα μας ημέρα στοχασμού και εθνικής περηφάνειας!!

" Η Ελλάδα επιζεί ακόμα, επιζεί μέσα από διαδοχικά θαύματα" θα τονίσει ο Καζαντζάκης!

Χρόνια πολλά Ελλάδα με ομόνοια και πρόοδο...

Τιμή και δόξα στους αθάνατους ήρωες του 21, επώνυμους και ανώνυμους!!

Οι καθηγήτριες

Τσίμαρη Γεωργία ΠΕ02