01/06/2022 Σχολικό Πρωτάθλημα “Πάμε Ανακύκλωση”

Στις 31 Μαϊου 2022, με την τελετή βράβευσης  ολοκληρώθηκε το Σχολικό Πρωτάθλημα “Πάμε Ανακύκλωση” σε όλα τα σχολεία του Δήμου Ιωαννιτών, με στόχο την ευαισθητοποίηση και επιβράβευση των μαθητών σε ζητήματα σχετικά με την ανακύκλωση. Το σχολικό πρωτάθλημα υλοποιήθηκε για 4η συνεχή χρονιά από τον Δήμο, σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων, στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας Followgreen. Μαθητές και εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, κλήθηκαν να ανακυκλώσουν χαρτί, αλουμίνιο (μόνο για δημοτικά), πλαστικό και μπαταρίες σε ειδικούς κάδους που είχαν τοποθετηθεί εντός των σχολικών μονάδων. Το σχολείο μας ανακύκλωσε μεγάλες ποσότητες χαρτιού  και έλαβε  το τρίτο βραβείο στα Γυμνάσια του Δήμου. Η τελετή βράβευσης και επαίνων για όλα τα συμμετέχοντα σχολεία πραγματοποιήθηκε στον πολιτιστικό πολυχώρο “Δημ. Χατζής”.

g3

g4