17/11/2022 Επέτειος Πολυτεχνείου

Την Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2022 το σχολείο μας τίμησε την επέτειο των γεγονότων του Πολυτεχνείου και την  ειρηνική εξέγερση  των φοιτητών εναντίον της επτάχρονης δικτατορίας των συνταγματαρχών. Κατά τη διάρκεια του επετειακού αφιερώματος μαθητές από τις τρεις τάξεις του σχολείου μας  παρουσίασαν  το χρονικό των γεγονότων της 15ης, 16ης και 17ης Νοεμβρίου 1973 και ανέγνωσαν ποιήματα και πεζά κείμενα εμπνευσμένα από τις ιστορικές εκείνες ημέρες καταδεικνύοντας πως οι ελευθερίες και τα δικαιώματα του ατόμου και του πολίτη κερδίζονται με τόλμη, με αγώνα προσωπικό και συλλογικό και με  αυτοθυσία. Προβλήθηκαν επίσης βίντεο και ηχητικά ντοκουμέντα που γυρίστηκαν εκείνη την  εποχή  και  αποτυπώνουν τα γεγονότα και τους πρωταγωνιστές τους,  και ακούστηκαν  τραγούδια και μελοποιημένα ποιήματα.

Κολοβού Ελένη.