13/12/2023 Eπίσκεψη στο «Πάρκο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης»

Στις 13/12/23 το σχολείο μας πραγματοποίησε επίσκεψη στο «Πάρκο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης» στα Ιωάννινα, στα πλαίσια του προγράμματος «Ανακύκλωση και Εθελοντισμός». Εκεί οι μαθητές/τριες μας είχαν την ευκαιρία να ανακυκλώσουν, στα «Σπιτάκια Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης», περίπου 7.500 πλαστικά μπουκάλια, τα οποία είχαν συλλέξει εκ των προτέρων στο σχολείο. Μάλιστα ο αριθμός αυτός των πλαστικών μπουκαλιών που ανακυκλώθηκε από τους μαθητές/τριες του σχολείου μας είναι και ο μεγαλύτερος αριθμός που έχει ανακυκλωθεί από όσα σχολεία έχουν επισκεφθεί το εν λόγω πάρκο ανακύκλωσης, σύμφωνα με ενημέρωση που μας έκαναν από το Πάρκο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης.

Ακόμη οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν και σχετικό ενημερωτικό οπτικοακουστικό υλικό σχετικά με την σπουδαιότητα και αναγκαιότητα της ανακύκλωσης των υλικών τόσο για την προστασία της υγείας μας όσο και για την προστασία του περιβάλλοντος. Στη συνέχεια το χρηματικό ποσό που συγκεντρώθηκε από την δράση αυτή των μαθητών/τριών με την μορφή κουπονιών διατέθηκε σε κοινωνικό έργο.

Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους εργαζομένους εκείνη την ημέρα στο «Πάρκο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης» για την πολύτιμη συνεισφορά τους στην διεξαγωγή του εκπαιδευτικού μας προγράμματος.