05/02/2022 ΓΑΛΛΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

enroute2024

Mε επιτυχία ολοκληρώθηκε και η φετινή διαδικτυακή 2η Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Ελληνογαλλική εβδομάδα (από 31 Ιανουαρίου έως 4 Φεβρουαρίου 2022) που διοργανώθηκε από την Γαλλική Πρεσβεία Ελλάδας και το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας σε συνεργασία με την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία (ΕΘΝΟΑ) και την Γαλλική Ολυμπιακή Ακαδημία.

Το Γυμνάσιο Σταυρακίου, με πολλή χαρά έλαβε μέρος στις συναντήσεις αυτές κατά τη διάρκεια του μαθήματος της Γαλλικής Γλώσσας με την κα Σίτα Ευαγγελία, έχοντας ως στόχο την πολυδιάστατη και βιωματική επαφή των μαθητών με τον γαλλόφωνο πολιτισμό και τα ολυμπιακά ιδεώδη.

Στη διαδικτυακή αυτή συνάντηση συμμετείχαν οι διοργανωτές του προγράμματος και εκπρόσωποί τους, Έλληνες και Γάλλοι καθώς και μαθητές σχολείων από την Ελλάδα και τη Γαλλία.

Σε αυτές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν βίντεο της Γαλλικής Ολυμπιακής Ακαδημίας και βίντεο σχετικά με το άθλημα που αγωνίζεται ο κάθε συμμετέχων αθλητής και να πληροφορηθούν για τα αθλήματα τους . Οι μαθητές του σχολείου επίσης, όλη την εβδομάδα, είχαν την ευκαιρία να ακούσουν τις παρουσιάσεις τους, να θέσουν τις δικές τους ερωτήσεις και να μοιραστούν μαζί τους τις εμπειρίες τους, τα βιώματα τους , τις γνώσεις τους για τον αθλητισμό, τα συναισθήματα τους πριν και μετά από κάθε νίκη τους.

Στο παρακάτω σύντομο κείμενο, θα βρείτε κάποιες πληροφορίες που έγραψαν οι μαθητές μετά από την συνάντηση που είχαν με τον παραολυμπιονίκη κολύμβησης David Smétanine.

Ο Smétanine γεννήθηκε στη Γκρενόμπλ της Γαλλίας το 1974. Έχει παραπληγία που προκλήθηκε από βλάβη στη σπονδυλική στήλη αφού ενεπλάκη σε αυτοκινητιστικό ατύχημα σε ηλικία 21 ετών.

Το 2008 ανακηρύχθηκε Ιππότης της Λεγεώνας της Τιμής, για τις υπηρεσίες του στο άθλημα και τη χώρα του μετά την απόδοσή του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου το 2008.

Κολυμβητική καριέρα

Ο Smétanine εκπροσώπησε για πρώτη φορά τη Γαλλία στους Θερινούς Παραολυμπιακούς Αγώνες του 2004 στην Αθήνα, κερδίζοντας ένα χάλκινο μετάλλιο στα 50 μέτρα ελεύθερο στην κατηγορία του. Στους Θερινούς Παραολυμπιακούς Αγώνες του 2008, κέρδισε χρυσό στα 100 μέτρα ελεύθερο και χρυσό στα 50 μέτρα ελεύθερο, καθώς και δύο ασημένια, στα 50 μέτρα ύπτιο και στα 200 μέτρα ελεύθερο. Στους Αγώνες του 2012, κέρδισε δύο ασημένια και ένα χάλκινο.

Από το 2008, ήταν κάτοχος ρεκόρ Ευρώπης στα 50μ, 100μ και 200μ ελεύθερο, καθώς και στα 50μ ύπτιο.